Türk Scenar Merkezi ve Rus ZAO OKB “ RİTM”1-6 Ekim2011 tarihleri arasında, Akdeniz’in eşsiz maviliğinin getirdiği güzelliğin, güneşin, huzurun cenneti olan Marmaris şehrinde gerçekleşti.
Dağlarla ve çam ağaçları ile çevrili mükemmel iklimi ve temiz havaya sahip Marmaris bizi evinde ağırladı.

Türkiye’de ilk defa 17. Uluslar arası Scenar Terapi ve Scenar Uzmanlık Bilimsel Kongre’si yapıldı. Dünya genelinde 25 ülke içerisinde 114 katılımcı bulunmaktaydı. Bu katılımcılar arasında 16 kişi Türkiye’den gelen dinleyicilerdendi.

Okullardan, iş toplantılarından, kültür programlarından birleştirilen bilgiler sunuldu. Böylelikle zengin bir program oldu aslında. Dünya da önde gelen Scenar uzmanları ve öğretmenleri konferansa katıldılar. Katılımcılar, uluslar arası kabul görmüş uzun yıllar Scenar Tedavisi
konusunda tecrübeli ve mucizevi sonuçlar alan Doğu ve Batı’dan gelen Scenar Terapistleri ile kolayca diyalog kurdular. Çalışma sırasında bu uzmanlardan destek alınarak bilgiler daha da pekişti.

Scenar, pille çalışan bir el cihazıdır. İçerisindeki küçük pille aslında büyük ağrıları giderebilen çok amaçlı bir cihaz. Öncelikle bu küçük cihaz, kişinin bedenini etkilemenin bir yoludur. Aynı zamanda Scenar cihazları ailesine verilen isimdir. Amaç, organizma işlevlerinin ve sistemlerinin tüm yapısal esaslarına denk, sağlıklı bir reaksiyon yaratmaktır. Sonuç olarak tam iyileşme görülür. Cihazı kullanan bazı katılımcılar da memnuniyetlerini dile getirdiler. İlginç olan da küçücük bir cihazın dayanılmaz ağrıları gidermesi. Küçükler büyük işler başarırmış demekle yanlış söylememişler aslında.
Biz; tasarımcılar, bilim adamları, doktorlar, mühendisler ile birebir tanıştık. Tabii bunun yanında harika bir tatil yaptık. Bilgi dolu beş gün nasıl geçti anlamadık. Tadı damağımızda kaldı…

Uzmanlar biz Türklere çok sıcak davrandılar. Şunu belirtmeliyim ki bu konferans Türkiye’miz için büyük önem taşıyor. Diğer ülkeler gibi Türkiye’de neden Scenar Terapi konusunda çalışmalar yapmasın ki. Eminim Türkiye yakında Scenar Teknolojisi’nde uluslar arası safhalarda ismini duyuracaktır. Şuna inandım her zaman atalarımızdan gelen bu azim ve bu çalışkanlıkla bilimde, ilimde olduğu gibi teknolojide de Türkiye adını duyuracaktır.